Nierówności społeczne

Nierówności społeczne to jeden z większych problemów dzisiejszego świata. Są one obiektem badań dla najważniejszych uniwersytetów, a wielu utalentowanych ekonomistów nie może dojść do porozumienia na temat ich głównej przyczyny. Politycy wykorzystują często ten temat, by wytknąć swoim rywalom działania na niekorzyść najuboższych. Jednocześnie te same osoby potrafią głosować za ustawami, które pogłębiają jeszcze ten stan.
Duże różnice w standardzie życia między najbogatszymi a najbiedniejszymi to coś, co pewnie większość osób uznałaby za problem jedynie państw najsłabiej rozwiniętych. Owszem jest to problem, ponieważ tam właśnie bycie biednym oznacza często brak pożywienia, wody i dachu nad głową. Ekonomiści zwracają jednak uwagę na fakt, że duże różnice istnieją także w państwach Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych. To tam mieszka wielu miliarderów, a jednocześnie są osoby, które pracują na cały etat, a nie są w stanie odłożyć ani grosza oszczędności. Takie niepewne warunki na rynku pracy powodują często także problemy demograficzne. Osoby, które radzą sobie gorzej dłużej zwlekają z decyzją o dziecku.
Wyjątkiem tutaj mogą być państwa skandynawskie, które posiadają rozbudowane systemy zasiłków. Wiąże się to jednak z większym opodatkowaniem najbogatszych.

Dodaj komentarz