Konflikty w dzisiejszym świecie

W dziejach ludzkości bez przerwy dochodziło do wojen lub mniejszych konfliktów. Zbrojne interwencje przez wieki były wykorzystywane przez królów i dyktatorów do realizacji swoich politycznych celów. Mimo dwóch wojen światowych, wystrzały nie ucichły, a jeden z istotnych konfliktów rozgrywa się u granic Europy. Statystycznie rzecz ujmując doszło w ostatnich dziesięcioleciach do poprawy sytuacji, gdzie z roku na rok, w wyniku działań wojennych umiera coraz mniej ludzi.
Nie znaczy to jednak, że animozje między poszczególnymi narodami zniknęły. Wojna przenosi się powoli na inną płaszczyznę. Coraz istotniejsze jest szpiegostwo przemysłowe, które pozwala zyskać przewagę nad konkurentem i narazić go na straty finansowe. Niekorzystna polityka przeciwnika może być także zmieniona przez sankcje gospodarcze. Wprowadzenie embarga na kilka produktów może być bardziej uciążliwe, niż strata sprzętu na linii frontu.
Taka zmiana w sposobie rozwiązywania konfliktów spowodowała także, że sojusze zaczęły być zawiązywane między państwami, które leżą daleko od siebie, jednak znajdują się w podobnej sytuacji gospodarczej. Światowa polityka jest teraz kształtowana nie tylko przez największe kraje, ale także przez grupy i unie mniejszych i słabszych.

Dodaj komentarz